A spanyol kormány transzparencia portáljának létrejöttével egy időben, az erre vonatkozó törvény elfogadásának első évfordulóján néhány elszánt civil szervezet nem átallott közre adni egy útmutatót „Hogyan harcoljunk a korrupció ellen?” címmel. Ennek bevezetőjében arról írnak, hogy a sajtóban megjelenő és bíróság elé kerülő korrupciós ügyek tucatjai közül szinte egyiket sem a babérokat learatni vágyó kormány vagy a politikai pártok, még csak nem is az újságírók derítették fel. A piszkos ügyekre egytől egyig olyan fölháborodott állampolgároknak köszönhetően derült fény, akik tudomást és bizonyítékokat szereztek ezekről. A civil szervezetek, mint például az XNet, a 15MpaRato vagy az X Párt Állampolgári Hálózat csak jogi, pénzügyi és informatikai hátteret biztosítottak mindehhez. A mostani útmutatójuk 7 pontban foglalja össze a korrupció ellenes harcaik legfontosabb tanulságait. Nekünk is van mit tanulnunk belőlük.
1. Mi az, amit érdemes bejelenteni? Bármennyire is etikátlannak vagy megbotránkoztatónak is tűnjenek, nem minden mutyi büntethető, nem mindegyik számít bűntettnek, ráadásul gyakran túl nehéz bebizonyítani őket. A korrupció, saját természeténél fogva igen szerteágazó. Kiborítani az egész bilit nagyon csábítóan hangzik, de a legtöbbször nem lehetséges. Ehelyett a jól elkülöníthető pontokra kell koncentrálni: keressük meg a politikai-vállalati összefonódásokat, így szép lassan fényt deríthetünk mindenre. A 15MpaRato-nak így sikerült bíróság elé vinni a Bankia-ügyet, amelynek azóta több, mint harminc gyanúsítottja van.
2. Kinek kell átadni az információt? A politikai pártok és a média nem érdekeltek a korrupció utáni nyomozásban, gyakran csak a szenzáció miatt fontos nekik egy-egy botrány. Ne hagyjuk, hogy ezek eltereljék a figyelmet a korrupció valóban lényeges mozzanatairól!
A virtuális X Postaládát az XNet informatikusai működtetik azzal a céllal, hogy a névtelenség biztosítása mellett összegyűjtsék a korrupcióval kapcsolatos bejelentéseket és továbbítsák azokat az állampolgárok szélesebb körei felé. Ha az informátorok készek harcolni és megvédeni az igazukat, az XNet ehhez jogi segítséget is nyújt.
3. Vidd tovább az ügyet! Ne gondoljuk azt, hogy a kényes információ kiszivárogtatásával állampolgári kötelességeink véget is érnek. A bizonyítékok összegyűjtése és azok utóéletének nyomon követése további figyelmet és munkát igényel. Az ezzel foglalkozó civil szervezeteknek maguknak sincsenek meg mindig az ehhez szükséges erőforrásaik, éppen ezért az informátor további munkája különösen fontos.
4. Figyelj oda a saját biztonságodra! A politikai pártok, ügyvédek, valamint a média igen gyakran megfeledkeznek arról, hogy biztonságos csatornákon keresztül tartsák a kapcsolatot az informátorokkal. Az útmutató szerzői éppen ezért nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy az X Postaláda – ha megfelelően használják – teljes anonimitást biztosít, hogy megvédje a bejelentőket a lehetséges megtorlásoktól. „Ez nem valami titkos összeesküvés vagy paranoia – írják – ez egész egyszerűen egy létfontosságú lépés egy olyan országban, ahol semmi sem védi a korrupciót és más visszaéléseket bejelentő állampolgárokat [...], mint amilyen Kína, Törökország és részben Spanyolország.”
5. Szerveződj, de csak elővigyázatosan! A szerveződés és az egyéni erőfeszítések koordinálása kulcskérdés a korrupció elleni harcban, de megfelelő társakat és támogatókat keresni csak ésszel érdemes. Egyrészt a magunk és társaink biztonsága miatt, másrészt pedig azért, mert az érzékeny információk idő előtti kiszivárgása tönkre teheti az egész folyamatot: figyelmeztetés értéke lehet azok számára, akikről le szeretnénk rántani a leplet.
6. Működj közre! Előfordul, hogy a bíróságig eljutó információnak szinte semmi köze sincs mindahhoz, amiről a bejelentőnek tudomása van. Az útmutató emiatt emeli ki az XNet hálózati jellegű kezdeményezését, amely kapcsolatot létesít és lehetőséget teremt az állampolgárok, aktivisták, újságírók, jogászok, adóellenőrök és más érintett szakemberek közti közreműködésre.
7. Fokozd a hatást! A bizonyítékok sikeres közzé tétele csak az első fele a munkának. A bizonyítékok közzé tétele nem jelenti azt, hogy a korrupció egyszer s mindenkorra eltűnik majd a politikából. Hogy ne felejtődjön el az egész, hogy legyenek valódi politikai, jogi következményei egy adott ügynek, ahhoz további cselekvésre van szükség:
- fölkutatni a teljes korrupciós hálózatot, hogy kiderüljön, kinek sáros még a keze,
- vádat emelni a korrupt politikusok és tisztségviselők ellen.
„A korrupciónak nem a korruptak fognak véget vetni, azt csakis a szerveződő állampolgárok tehetik meg és már tesszük is.”