A Transparency International szerdán közölte éves korrupcióérzékelési indexét (CPI, Corruption Perceptions Index). A vizsgált 175 ország több, mint két harmadának idén sem sikerült 50 pontnál többet összegyűjtenie a kívánatos 100-ból. A maximális 100 pont azt jelentené, hogy az adott országban nem érzékelhető a korrupció – ilyenre egyébként volt már példa (lásd Dánia 1998-ban és 1999-ben illetve Finnország 2000-ben) – a 0 pedig azt, hogy túlságosan is.
Az idei listán az elsők között találjuk – ahogy szinte mindig – Dániát (92 pont), Új-Zélandot (91), Finnországot (89), Svédországot (87), Svájcot és Norvégiát (86), míg a sereghajtók között Észak-Koreát és Szomáliát (8 pont), Szudánt (11), Afganisztánt (12) és Dél-Szudánt (15). A legnagyobb visszaeső Törökország (45 pont), ahol 5 pontot romlott a mutató tavalyhoz képest, illetve Kína (36), Angola (19), Malawi (33) és Ruanda (49), amelyek 4 ponttal estek vissza. Ezzel szemben Egyiptom (37), Elefántcsontpart (32), Saint Vincent és a Grenadine szigetek (67) öt ponttal, míg Afganisztán (12), Jordánia (49), Mali (32) és Szváziföld (43) 4 ponttal tudtak javítani.
Az Európai Unió 28 tagállamából 12 az összpontszám két harmadánál többet szerzett (ezek többnyire az északi és nyugati országok), ezeken kívül 11 tagállam volt képes meghaladni az 50 pontot (néhány déli ország és a kelet-európaiak zöme) és öten maradtak 50 pont alatt (Horvátország, Bulgária, Görögország, Olaszország és Románia).
Magyarország maradt a helyén, a „tűrhető” csoportban a maga 54 pontjával és ami azt illeti, a CPI 20 éves története során, mindig is ott mozogtunk valahol az 50 körül, néha kicsit több, néha kicsit kevesebb pontot kaptunk, Őszöd ide, mutyik oda. Itt komoly érzékelési problémák vannak – gondolhatnánk, pedig nem, vagy nem csak erről van szó. A tavalyi adatokat elemezve a Transparency szerzői kitértek arra, hogy Magyarország „egyre érzéketlenebb a korrupcióra. A lakosság 70%-a nem jelentené a korrupciót azért, mert nem bízik a hatóságokban vagy azért, mert fél a következményektől.”
Talán az egész csak értelmezés kérdése, a déliek bizonyára optimistábbak, a spanyolok például úgy értékelték a mostani 60 pontot, hogy a korrupció „nem rendszerszerű, mert nem terjed ki minden szintre, csak a politikára.”